برای ۱۰۰ خانواده‌ آسیب دیده از سیلاب در بامیان پول نقد و مواد کمکی غذایی و غیر غذایی توزیع شدند

برای ۱۰۰ خانواده‌ آسیب دیده از سیلاب در بامیان پول نقد و مواد کمکی غذایی و غیر غذایی توزیع شد

ریاست رسیدگی به حوادث ولایت بامیان از توزیع مواد خوراکی و دیگر امکانات اولیه برای آسیب‌دیدگان ناشی از سیلاب‌های اخیر در این ولایت خبر داد. مسوولان این ریاست می‌گویند که این کمک‌ها برای ۱۰۰خانواده آسیب دیده از سوی نهاد‌های امدادرسان بین المللی توزیع شده است.شفیق لله فاضل نماینده دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های سازمان ملل(اوچا) گفت: تیم مشترک سروی هفت نهاد بین‌المللی در سطح ولایت بامیان ۱۰۰خانواده را متضرر از سیلاب های اخیر تشخیص داده است. وی افزود؛ برای هر خانواده ۱۸هزار افغانی پول نقد، مواد غذایی شامل ۲۰۰کیلوگرام آرد، ۱۸لیتر روغن، ۱۶ کیلوگرام دال، ۲کیلوگرام نمک ، بسته های صحی و البسه از سوی این نهاد ها توزیع شد.

در همین حال خانواده های آسیب دیده ناشی از سیلاب‌های اخیر در این ولایت می‌گویند؛ همه‎ی دار وندارشان را از دست داده و اکنون در شرایط سختی قرار دارند. آنان از حکومت و نهاد‌های امدادی بین‌المللی خواهان کمک‌های بیشتر شدند.

موسی، پدر یک خانواده ۱۷ نفره، باشنده روستا شهیدان مرکز بامیان است. موسی به رادیو بامیان گفت که خانواده اش تمام دار و ندارش به شمول خانه و مواشی را از دست داده اند و اعضای خانواده تنها جان خود را نجات داده اند، وی می‌افزاید” برای فعلا ۱۷ سر عیال” خانواده اش به همین مواد کمکی متکی اند.

سید حسین یکی دیگر از آسیب دیدگان سیل آب در بامیان است، وی میگوید که سیلاب خانه اش را به گونه کلی تخریب کرده است. وی از حکومت و نهاد های امداد رسان می‌خواهد که به مشکلات آنان رسیدگی نمایند.

محمد، عضو یک خانواده شش نفره، باشنده ولسوالی پنجاب ولایت بامیان است. وی میگوید که سیلاب خانه اش را ویران نموده، وی از دریافت مواد های کمکی خوشحالی می‌کند و می‌گوید، تا حدی مشکلات فعلی آنان را مرفوع می‌کند، وی اما از نهاد های کمک رسان می‌خواهد که توزیع مواد کمکی برای آنان را بیشتر کنند.در پی سرازیر شدن سیلاب‌های اخیر در چندین ولایت کشور، صدها تن به شمول زنان وکودکان جان باختند و صدها خانه مسکونی، مواشی و زمین‌های زراعتی از بین رفته است.

گزارشگر:عبدالوصیل سخی زاده