ویروس پیشرفته از نوع کرونا در سطح جهان در حال گسترش است

با وجود این‌که نوع جهش یافته ویروس کرونا در جهان، روز به روز افزایش می‌یابد، برخی از پزشکان در رسانه‌ها گفته اند که امکانات تشخیص و تداوی این نوعی از ویروس کرونا تا حال در افغانستان وجود ندارد.
مرکز تجرید و تداوی بیست بستر کووید ۱۹ در بامیان که به تمویل حکومت سابق ایجاد گردیده بود و تطبیق کننده آن بنیاد آغا خان بوده است، از شروع ماه عقرب سال ۱۴۰۰ الی اکنون که به مدت بیشتر از دو ماه می‌شود، تعطیل می‌باشد. با آمدن تحولات و قبل از آن تقریباً از شروع ماه نوامبر ۲۰۲۱ شفاخانه کووید ۱۹ در بامیان بسته شده است
کریم حبیبی مسئول سرویلانس ریاست صحت عامه ولایت بامیان می‌گوید: تمام پرسونل و کارمندان آن قبلاً از سوی موسسه تطبیق کننده جواب گردیده و دوا و وسایل آن تسلیم این موسسه یعنی ( AKHS ) شده است. از زمانی‌که این شفاخانه بسته گردیده است، به دلیل نبود کارمندان و تست‌گیری نمونه‌ ها دیگر هیچ‌گونه آمار و ارقام در اختیار ما قرار ندارد.
مسئول بخش سرویلانس ریاست صحت‌عامه بامیان هم‌چنان خاطر نشان می‌کند که: سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) در تلاش است که فعال‌سازی مراکز کووید_۱۹ و دیگر بخش‌های صحی را در توافق با امارت اسلامی افغانستان به عهده گیرد.
آقای کریم حبیبی هم‌چنان در باره تطبیق واکسین کرونا در ولایت بامیان می‌گوید: واکسین هم تا همان دوره فعال بوده و بعد از آن یونیسیف یک‌ مقدار کمی از واکسین را با یک تیمی که برای ۲۵ روز به شکل سیار قرار داده بودند و آن‌را کاملا تطبیق نموده است.

عبدالعلی احمدی یکی از دانشجویان دانشگاه بامیان به خبرنگار رادیو بامیان در مورد بسته بودن این مرکز می‌گوید: وقتی که یک مرکز صحی در شرایط فصل سرما و احتمال بروز موج جدید ویروس کرونا بسته باشد، تاثیرات منفی خواهد داشت.

گزارشگر: محمدضیا مفید